Certyfikaty energetyczne to jeden z ważniejszych elementów wartości lokali i budynków. Świadectwa energetyczne pozwalają na lepsze gospodarowanie energią, przez co nasze domy i mieszkania stają się bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Od dnia 1 stycznia 2009 r. świadectwo energetyczne wymagane jest dla:
- budynku oddawanego do użytkowania,
- budynku podlegającemu zbyciu lub wynajmowi,
- budynku, dla którego w wyniku przybudowy lub remontu uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna
Certyfikat energetyczny pełni zasadniczą rolę w systemie oceny charakterystyki energetycznej budynku. Jest dokumentem określającym jakość budynku czy mieszkania z punktu widzenia zużycia energii. Z tego zapotrzebowania wynikają ponoszone z miesiąca na miesiąc i z roku na rok koszty. Certyfikacja zmniejszy wydatki na eksploatację budynków, a w dłuższej perspektywie wpłynie na globalne zmniejszenie zużycia energii, tym samym na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W świetle przepisów Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane (Dz.U Nr 191, poz. 1373), które w omawianym zakresie wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2009 r., certyfikat energetyczny powinien posiadać każdy budynek zarówno nowy, jak i istniejący.
Powyższe wynika jednoznacznie z art. 5 ust. 3 ww. ustawy, zgodnie z którym dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi powinna być ustalona, w formie świadectwa, jego charakterystyka energetyczna, określająca wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku.
Wyjątek od określonej zasady wynika z art. 5 ust. 7 ww. ustawy, zgodnie z którym świadectwa charakterystyki energetycznej budynku nie sporządza się dla budynków:
1) podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, 2) używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej, 3) przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata, 4) niemieszkalnych służących gospodarce rolnej, 5) przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok, 6) mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku, 7) wolno stojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.
W świetle powyższego sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej wymagają wszystkie budynki nowe i istniejące (w tym budynki przeznaczone na wynajem) z wyjątkiem budynków wymienionych powyżej w pkt 1-7. Naszą ofertę kierujemy do klientów indywidualnych, osób budujących swój własny dom, wynajmujących lub sprzedających mieszkanie, klientów instytucjonalnych, architektów, deweloperów i wykonawców. Zakres oferowanych przez nas usług obejmuje:
1. Sporządzanie świadectw energetycznych budynków i lokali mieszkalnych, które oddawane są do użytkowania, podlegają zbytowi lub wynajmowi. 2. Wykonywanie audytów energetycznych niezbędnych do uzyskania premii termomodernizacyjnej 3. Profesjonalne doradztwo w sprawach energetyki budynków 4. Doradztwo w sprawach rodzajów i jakości materiałów budowlanych oraz ich cen na rynku polskim i zagranicznym 5. Badanie budynków kamerą termowizyjną
Zapraszamy do przesyłania zapytań o wycenę usług na adres:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Nasz pracownik skontaktuje się z Państwem w celu ustalenia szczegółów zlecenia oraz zadba o zapewnienie kompleksowej obsługi i najkorzystniejszych finansowo rozwiązań.
|